menu-cancel-iconMENU SK / EN

Formulár bol úspešne odoslaný

Ďakujeme.

URL adresa webu: https://plenum.sk/

Skóre udelené komisiou: 7,9

Posudok vypracoval/a: Tomáš Kriššák, vstupná analýza Aneta Žugecová

 

Upozornenie: Posudok je osobným vyjadrením konkrétneho člena komisie k predmetnému webu. Posudok bol vypracovaný až po nezávislom hodnotení webu jednotlivými členmi komisie a nevyjadruje názor celej komisie.

 

Zistené kritériá pre zaradenie na zoznam:

  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.
  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady, jasne označené špekulácie.
  • Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

 

Základná charakteristika webu

Webová stránka Plénum navodzuje dojem nezávislého portálu, ktorý sa venuje širokému spektru tém od svetového a domáceho spravodajstva až po lifestylové témy zdravia a krásy, recepty a záhradkárske rady. Články sú rozdelené do šiestich sekcií: Slovensko, Svet, Domácnosť, Zdravie a Krása, Záhrada a Komentáre.

V rámci širokého spektra tém, ktoré web pokrýva, však šíri aj zavádzajúce a nepodložené tvrdenia, ktoré môžu mať bez kritického zhodnotenia negatívne dopady na zdravie čitateľov. Zavádzajúce nadpisy článkov môžu podporovať konšpirácie.

Články sú anonymné a informácie o členoch redakcie zodpovedných za texty na webe uvedené nie sú, čím webová stránka porušuje základne normy novinárskej etiky.

 

Pozadie webu

V sekcii Kontakt je uvedený všeobecný email redakcie a informácie o spoločnosti MAG MEDIA s. .r. o., ktorá podľa výpisu z Obchodného registra patrí Máriovi Vidákovi. Mário Vidák v roku 2017 kandidoval za extrémistickú ĽSNS za poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa článku Denníka N je prepojený aj na web Magazin1.sk, ktorý navodzuje dojem nezávislého spravodajstva, v skutočnosti však propaguje aktivity ĽSNS. Webová stránka Magazin1.sk bola komisiou projektu Konšpirátori.sk zaradená na zoznam webov s pochybným obsahom. Časopis .týždeň upozornil, že ĽSNS platila Máriovi Vidákovi za „reklamné a marketingové služby.“ Historik, expert na fašizmus a člen komisie Konšpirátori.sk Jakub Drábik o ĽSNS napísal: „ĽSNS je vo svojej podstate neonacistická strana, patriaca do väčšej rodiny fašistických hnutí.“

 

Zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia o pandémii Covid-19

Článok z 12.5.2023 Bývalý vedecký pracovník spoločnosti Pfizer: Niečo sa deje ľudia informuje o tvrdeniach Dr. Michael Yeadon, ktorý je predstavený ako bývalý viceprezident a hlavný vedecký pracovník spoločnosti Pfizer pre alergie a dýchacie cesty. Text na portáli Plénum cituje M. Yeadona, ktorý tvrdí, že pandémia covidu bola „plánovaná udalosť“ a „nadnárodná operácia.“ Autor nespomína cieľ tejto „operácie,“ ale tvrdí, že “poškodenia ľudí týmito takzvanými vakcínami” sú “niečo oveľa horšie ako údajný vírus.” Na tvrdenia M. Yeadona upozornila agentúra Reuters, ktorá tiež debunkovala jeho tvrdenia ohľadom vakcín proti covidu.

Anonymný autor článku Covid a znepokojujúce fakty, ktoré mnohí vedci nechcú počuť z 5.5.2023 sa odvoláva na informácie zo stránky SMIS. SMIS je skratka pre Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Podľa článku českého Deníka N čelil spolok kritike za to, že šíril neoverené tvrdenia a dezinformácie.

Samotný článok spája vakcíny proti covidu s poruchami plodnosti, „preťahovanými a ťažšími infekciami,“ kvôli potlačeniu imunity a aktivácií regulačných T lymfocytov a zvýšeným rizikom autoimunitných ochorení.

Podľa agentúry Reuters neexistujú dôkazy na to, že vakcíny spôsobujú problémy s plodnosťou u žien, alebo u mužov. Podľa agentúry AP je rovnako nepodložené aj tvrdenie, že vakcinácia proti covidu vedie riziku autoimunitných ochorení. Súčasný vedecký konsenzus tvrdí, že regulačnými orgánmi schválené vakcíny sú bezpečné a účinné.

Tieto nepodložené tvrdenia o negatívnych vedľajších účinkoch vakcínach mohli viesť k neochote čitateľa dať sa zaočkovať, a to aj napriek vedeckému konsenzu o bezpečnosti a účinnosti vakcín, čo mohlo ohroziť život samotného čitateľa, ale aj verejné zdravie v krajine.

 

Nadpisy vytvárajúce dojem, že EÚ núti svojich občanov konzumovať hmyz

1.3.2023 publikovala webstránka Plénum video političky ĽSNS Andrei Hudecovej pod názvom Slovenke doniesli pizzu so švábmi a červami: Vitajte v Európskej únii?. A. Hudecová si v ňom objedná „špeciálnu pizzu z Európskej únie“, na čo jej prinesú pizzu na ktorej sa nachádzajú larvy. V závere videa A. Hudecová hovorí: „Kým globalisti nám kážu aby my sme jedli červy a šváby, aby sme zachránili zelenú planétu, oni zatiaľ jazdia na drahých tryskáčoch a jedia steaky. Preberme sa už.“ V článku je video označené ako satirická reakcia na nové normy EÚ, ktoré povolili „cvrčky domáce (Acheta domesticus) ako novú potravinu na jednotnom trhu Európskej únie“ a text tiež spomína to, že „Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zistila, že hmyz je výživný a zdravý zdroj potravy s vysokým obsahom tuku, bielkovín, vitamínov, vlákniny a minerálov.“ Samotný nadpis však môže na čitateľa pôsobiť zavadzajúco.

Ďalšie články, ktoré sa venujú konzumácii hmyzu, majú názvy EÚ rozhodla. Obmedzí sa konzumácia mäsa, pripravte sa na chlieb či cestoviny z červíkov (7.7.2023) a Tri fázy, ako väčšine populácie nanútiť konzumáciu hmyzu (3.5.2023). Čitateľ môže po prečítaní týchto nadpisov nadobudnúť dojem, že sa EÚ snaží nanútiť obyvateľom konzumáciu hmyzu, čo môže posilňovať prítomný konšpiračný naratív v slovenskom informačnom priestore. Podľa portálu Aktuality.sk je téma konzumácie hmyzu opakovane zdrojom konšpirácií. Projekt Infosecurity upozornil na to, že protizápadní a protieurópski politickí aktéri využívajú nesprávne a zavádzajúce informácie o iniciatívach EÚ v oblastí výroby potravín s cieľom podnecovať nepriaznivý sentiment voči Únii. „EÚ dohliada na dodávky netradičných zdrojov potravín vrátane hmyzu z iných krajín a schvaľovacie procesy EÚ sa považujú za jedny z najprísnejších na svete. EÚ nenúti a nebude nútiť žiadneho občana jesť potraviny obsahujúce hmyz,“ dodáva portál.

 

Nedôveryhodné zdroje

Autori textov na portáli Plénum odkazujú aj na weby s pochybným obsahom. Ide napríklad o web LifeSiteNews, ktorý je podľa niektorých zdrojov na Wikipédii označovaný ako krajne pravicový. Stránka má tiež šíriť dezinformačné naratívy a konšpiračné teórie. Iný príspevok informuje o vyhláseniach predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v internetovej televízii Slovan, ktorá podľa článku Infosecurity.sk ponúka priestor falošným autoritám. Portál Blbec.online, ktorý monitoruje dezinformačné subjekty v slovenskom informačnom priestore, dal facebookovej stránke Televízie Slovan označenie „náckovia.“  Text LIDL chystá obrovskú novinku: Obmedzí mäsové výrobky, zameria sa na bielkoviny HMYZU! uverejnený 5.2.2023 sa odvoláva na portál Breitbart, ktorý podľa americkej platformy Media Bias/Fact Check, ktorá hodnotí dôveryhodnosť webových stránok, šíri pravicovo-extrémistický obsah, propagandu a konšpirácie.

 

Záver

Na webe portálu Plénum je možné nájsť texty zo širokého spektra tém. Stránka porušuje základné zásady novinárskej etiky, keď neuverejňuje mená autorov. Anonymné články sa odvolávajú aj na nedôveryhodné zdroje a obsahujú nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia o očkovaní proti covidu. Zavádzajúce nadpisy textov môžu podporovať konšpiračné naratívy a negatívny sentiment voči EÚ. Z týchto dôvodov ho odborná komisia projektu Konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

 

Doplňujúce screenshoty: